|
Negyedik típusú találkozások (The Fourth Kind) - kritika |
Írta: Kenobi |
2010. március 06. szombat, 11:43 |
Kanada északkeleti részén, egy Namo nevezetű kisvárosban 2000. október 1-9 között rejtélyes és félelmetes események történtek. Kóros álmatlanság, rémálmok, gyilkosságok, és halandó ésszel föl nem fogható eltűnések. Dr. Abigail Tyler pszichológusnő is keményen érintett a dolgokban. Fogja hát kameráját, valamint diktafonját és utána szimatol, mi a fene is van a háttérben. Nyomozása során a gyanú egy bagolyra terelődik. Mintha a derék szárnyas lenne minden bajság forrása. Szegény kimaradt a Harry Potter filmből? Talán így van, de lehet nem. Hipnózis, sumérok, meg a földönkívüliek. Valami hasonló sorrendben dobálják elém a maszlagot. Egyet azonban tartsunk szem előtt: az események megértése érdekében eredeti videóanyagok kerültek a filmbe. Megdöbbentő és megrázó képsorok következnek - komolyan, megtörténtek alapján. A nézőnek pedig adott a kérdés: valóság, vagy fikció, amit lát? Nekünk kell eldönteni. De ha ilyen egy negyedik típusú találkozás, akkor csak bagolynyelven tudom kommentálni. Huhú…
Most persze illene meghatározni, mit is jelent pontosan ez a negyedik típusú vagdalkozás? Hisz Spielberg is csak a harmadikig jutott. A középpontban természetesen az Ufók állnak. Mint szinte mindig. Rövid fölhomályosítás érdekében képzeld el kedves Olvasó: sétálsz hazafelé. Mondjuk Holdvilágos éjszakán. Talán még dúdolod is a dallamát. Aztán fura érzés kerít hatalmába, megjelenik fejed fölött a vakító fénycsóva, és zsupsz! Máris begyűjtenek a földönkívüliek. Kísérleteket végeznek rajtad. Szexuálisan megizélnek, de az is megeshet, hogy nagymamád barackos palacsintájának a receptjére zsongtak be. A lényeg, amikor felébredsz, lövésed sincs, mi a bánat történt veled. Kóvályogsz, mint gólyafos a levegőben, pislogsz értetlenül, és homályos emlékeid vannak. De nyugi, nem az egyedüli vagy. Hivatalos bejelentések alapján tízezerszám nyúlják le embertársainkat a gülüszemű zöld kópék, csak. Jobb dolguk biztos nincs, vagy tényleg ennyire birizgáljuk a csőrüket? Tisztáztuk hát a fogalmat. A filmek pedig előszeretettel lovagolják meg fantáziánk elvárásait. Így keletkeznek a nagy hollywoodi blockbusterek. Mondjak párat? Azért se! A Negyedik típusú találkozás mégis kilóg a sorból. Hozzáteszem szerencsénkre. Merész és bevállalós film. Azzal, hogy megtörtént eseményekkel sokkol, dicséretes. Nem formál véleményt, csak rekonstruál. Nem büszkélkedik földhöz vágó CGI effektek tömegével. Nincsenek gigászi űrhajók, csípőből bolygónkat megmentő héroszok, de még egy béna földönkívülivel sem riogat. Az a bibi, rohadtul semmit nem mutatnak. Ehelyett párbeszédek. Hipnózisba küldött alanyok mondják meg a frankót. De olyan módón, hogy az ember hátán körbeszaladgál a libabőr. Osztott képernyővel manipulálják érzelmeinket. Jobbra az eredeti felvétel, balra a színészek. Vagy fordítva? Tök mindegy. Néha kicsit sok is a jóból. Az embernek bebandzsul a szeme, melyiket bámulja. Az igazi Abigail Tyler szakasztott Julianne Moore. Csak nekem vágott be?
Az előbb azt írtam, nem duruzsolnak véleményt. Ez így nem teljesen igaz. Mert a film után, gyanítom, minden fűszálban, minden gyanús eseményben Ufót látunk. Kicsit Erich von Däniken utánérzés kapott el. A fickó, aki még a sóskában is Marslakót talál, ettől a movietól szaltózni kezd. Hiába, no, működik a filmbéli agyi terror. A maga módján egészen vidám, parázós moziként szuperál. Tulajdonképpen nem is igazán találtam benne kivetni valót. Azaz mégis. Nem tudok megbékélni azzal a gondolattal, hogy mi a kórságért választották főszereplőnek Milla Jovovichot? Tőle megszokhattuk az agyatlan akciókat. Hiányos rucikban osztotta jobblétre a zombikat, és néz bánatos őzgida tekintettel. Jelen filmben meg rásóztak egy értelmiségi szerepet. Amikor hiányzik a kirakatiság, amikor egy mozi jelentős hányadában párbeszédek az uralkodók, kevés a fapofa tekintet, és a színésznőre jellemző repedtfazék hang. Próbáltam számolni arcvonásainak változását, kb. három gyárilag beállított üzemmód és elfogytak. Hangja szintúgy. Mély recsegés, normál nyekergés, és magas visítozás. Nem éreztem az átélést, arcán a páni félelmet. Persze, önmagához képest hatalmasat alakít. Csak összességében vannak problémáim a drágával. Ezzel az erővel Steven Seagal is eljátszhatta volna a pszichológusnőt. Na, elég legyen a károgásból! Összegzés: Ha tudunk azonosulni a filmmel, előhozza belőlünk a gyanút és a félelmet. A bennünk élő Isten bizonyára szelídebb, mint a produkcióban megvillantott. Ám az összes okoskodás mögött mégiscsak ott a legfontosabb kérdés. Vajon mindez megtörtént? Így? Mert ha igen, abban az esetben marad a bagolyválasz. Huhúúú… Röviden, körömrágós. 7/10 Kenobi
|
Módosítás dátuma: 2010. szeptember 03. péntek, 09:43 |
|