|
Vakító fehérség (Whiteout) |
Írta: Kenobi |
2009. december 13. vasárnap, 12:21 |
A szovjet repülőgépen történő tömeges ólommérgezés után Kate Beckinsale becsörtet az Antarktiszi bázisra. A folyosókon nagyobb a tömeg, mint egy plázában, ám ezen állapot nem zavarja hőscicánkat. Határozott léptekkel elvonul szobájába és hopp, vetkőzni kezd! Kicsit húzza is az idegeket. Férfinézőben megindul a nyálelválasztás, de hátrébb uraim az agyarakkal! Amit láthatnánk, az a bepárásodott zuhanykabin titka marad. Így marad a remény, hogy legalább krimiként zúz majd nagyot a film. Ki kell ábrándítanom mindenkit, a kezdeti lightos meztelenkedés a film legizgalmasabb pillanatai közé tartozik.
Jó, kicsit nagyot mondtam. Akad pár akció is, elvétve. Meg rögtön a csákányos rejtély. A leghidegebb földrészen még az égből is hullák potyognak. Rosszarcúak nyüzsögnek az orruk hegyéig becsomagolva. Mínuszok röpködnek, orkánerejű szél tombol, az egészre rátesz egy lapáttal a közeledő vihar, és a hófödte táj is kietlen. Bizarr és lelombozó. A doki meg a jeges placcon ossza az észt a kopaszoknak, hogyan fagynak csontkeménnyé. Hm… Mivel krimi, és ugye halottak, fokozandó a titkok súlyát, alaposan ráizzadtak a szörnyűséges időjárási körülmények állandó mutogatására. Pár pingvint még bedobhatnának, a divatos frakkjukban. Csak hogy tudjuk, helyszín a Déli-sark. S mindez képregény háttérből megtámogatva.
Carrie Stetko (Kate Beckinsale) szövetségi rendőrbíróként marha mázlista: Antarktisz első gyilkossági ügyét kell felgöngyölítenie. Iparkodni sem ártana. Három napja van a nyomozásra, mert jön a többhónapos sötétség, az iszonyat hidegével és brutális hóviharaival. A legtöbb kutató már toporog, menne a fenébe. A hullák száma egyre nő, Carrie élete és ujjai is veszélybe kerülnek, mégis fagyhalál fenyegeti a filmet. Aki csak egy krimit is látott már életében, néhány perc után kapizsgálja, honnan fúj a szél. A potenciális gyanúsítottak száma viszonylag kevés. S amikor egy szobában hárman vannak, a főszereplő nő, a halott és a finoman szólva is korrekt valaki, nehéz lehet kitotózni a gyilkos személyét. Persze, vannak csavarok. Próbálják a gyanútlant megkavarni. Úgy tízpercenként fölbukkannak flashbeckek Carrie múltjából. Kicseszettül nem ide valók – az ötödik fölemlegetésnél már hógolyót kerestem, hogy odavágjam a vászonra –, de minden főszereplőnek dukál a megterhelő múlt. Aztán a helyszínek. Kutatóbázisok egymás hegyén-hátán. Némelyik üres és elhagyatott, de a villany mindenhol felkapcsolva. A gyilkos hirtelen felbukkan a nagy semmiből, szóval, tud valamit a csávó.
A zord állapotok miatt többnyire nyakig bundában mászkálnak a szereplők. Ezért színészi kihívásokról ne is beszéljünk. Beckinsale sajnos felöltözve, maradjon hát emlékünkben a vértforraló zuhanyzása. Az marha jó ábrázolás, hogy talpuk alatt fütyül a szél, és kapaszkodnak a kötelekbe, meg két másodperc alatt letörik a pöcsöd, ha szabadon hagyod. Illetve lerohad az ujjad. A sok műhóviharos effekt azonban picit fárasztó, inkább árt a látványnak, mint ahogy a filmből is sokat elvesz az állandó időjárás jelentés. Most csak mínusz ötven van, két perc múltán mínusz hatvannöt fok. 800 kilométerre meg egy olyan vihar, amit laikusként hurrikánnak néznék, és akkora szél, ha fingasz, szemközt büdösíted magadat. A krimi mintha senkit nem érdekelne.
Összegzés: Akármilyen egyszerű is a sztori, időnként kaotikussá zilálódik. Nehéz érteni az okokat, a gyilkosságok sem mindig egyértelműek. A kevés szereplő ellenére is némelyikük teljesen fölöslegesen tekereg, máskor pedig nincs senki a tömegben, aki fölrúgná a rohanó gyilkost. Lecsukják, majd megszökik. Aha… Tettestárs is lehet! Próbál tehát minden erejével nagyon titokzatosnak és rejtélyesnek mutatkozni a film, hagyjuk meg hitében. Egyszer vidáman nézhető mirelit lett minden bajával és hiányosságával, amit el is néznék. A kemény pontlevonás csak azért jár, mert bepárásodott az az átkozott zuhanykabin…
6/10 Kenobi |
Módosítás dátuma: 2010. február 06. szombat, 23:06 |
|