Vajon mit is akart Oliver Stone bemutatni ezzel a folytatással, 23 év elmúltával? A gazdasági világválság okozta károkat? Egy megbukott bróker visszatérését? Avagy egy szerelmespár kapcsolatát, melynek rögös útjai vannak? Nem tudom, és ahogy elnézem, nagyon más sem tudja. Túl sokat akart egyszerre, talán túl régóta készült Stone erre a filmre, vagy nem, ki tudja, az biztos, hogy nagyon nem úgy sikerült, ahogy azt ő szerette volna. Vagy talán ő meg van elégedve a végeredménnyel? Remélem nem. Már a reklámozó plakátokból is sejteni lehetett, hogy nem lesz nagy durranás a film, mégis reményekkel ültem be, hátha… A Wall Street szemben az első résszel, nem lesz bróker kultfilm, így akiknek az előző opus tetszett, inkább ne kölcsön erre a mozira.
125 perc unalom. Szörnyű kimondani, de még szörnyűbb benne lenni. Az első pár perc után, amikor Gekko kikerül a börtönből, van két poénos rész, az ultrabig ősrégi mobiltelefonjával, és a „nem” érte érkező limuzinnal, mind a néző, mind pedig Gekko érzékelhette, hogy a világ már nem az, ami volt 8 évvel korábban. Majd egy gyors váltással egyből napjainkban játszódik tovább a film, éppen belecsöppenve, a nagy gazdasági világválságba. Innentől kezdve pedig, tőzsdei párbeszédek hókuszpókusz nyelven, a néző azt se tudja, most miről van szó, pedig figyelünk, élesen hangszórón a fülünk. Nem az a baj, hogy általában nem brókerekkel telnek meg a nézőterek, hanem az, hogy nem átlagnéző nyelvén szólaltatta meg Stone a szereplőket. Így, ami talán egy hivatásos „pénzosztó-szorzónak” érthető lenne, egy magamfajta átlagembernek nagy sötétség. Ezzel sem lenne baj, ha nem ez tenné ki a 125 perc több mint felét. A másik része pedig a szentimentálisba nyúló apa-lánya-vőlegénye kapcsolatra gyúrt rá. Itt csupán egy probléma volt, hogy átment túlzásba az egész érzelmi részleg. Carey Mulligannak könnyzacskóit meg kellett erőltetnie ehhez a szerephez, hiszen könnyeivel küszködött az egész forgatás alatt.
Amit dicsérni lehet? Egyrészt az operatőri munkát, másrészt pedig a szerepek megformálását, a színészeket. A viszonylag egyszerű forgatókönyvet a remek alakítások mentették meg. Az első rész után visszatérőkről már 23 évvel ezelőtt is megbizonyosodhattunk, hogy jó színészek, Michael Douglas még egy Oscart is hazavitt a fiatalabb Gordon Gekko szerepért. Most nem fog... Jól hozta a kegyetlen és egyben sármos visszatérő brókert, de az idő sajnos felette is eljárt. Josh Brolin, az aktuális rosszfiú, Frank Langella a profiszínész, és még Charlie Sheen is pár percre megmutatkozik a vásznon. Hja, és persze a főszereplő jobb kezét ki ne hagyjuk, Shia LaBeouf. A srác valamitől szerethető és nézhető, pedig se nem helyes, se nem magas, semmi olyan nincs benne, amiért rajongana érte emberfialánya, mégis talán pont ettől kerül előtérbe az, hogy tehetséges a srác. Persze a nagy nevek után csak kullog, de tartja velük a lépést keményen, és ez is jelent valamit, hiszen ha belegondolunk, még csak 24 éves… 4 / 10 pont |