
Andrés Arturo García Menéndez 1956. április 12-én látta meg a napvilágot a kubai Havannában. A jómódú család boldogságát csak az árnyékolta be, hogy eredetileg ikreket vártak, de a másik embrió nem fejlődött ki, csupán egy kis csomó maradt a csecsemő vállán, amit nem sokkal később el is távolították onnan. A mélyen vallásos mama egész életében nem tudta megbocsátani magának, hogy nem volt képes életet adni a másik gyermeknek, és saját magát okolta a magzat haláláért. Szerencsére szépen fejlődő fia megvigasztalta, ám alig hogy a gyerek ötéves lett, a família újabb gonddal szembesült: Fidel Castro hatalomra jutásával egyre nehezebb lett az életük, ezért átköltöztek Miami Beach-be. A kubai bevándorlók sikeresen leküzdötték a nehézségeket, az apa szinte a semmiből teremtett egy illatszerüzemet, amely milliós céggé nőtte ki magát.
Irány Hollywood

Andy megtanult angolul, s miután beiratkozott a gimnáziumba, a jóképű fiatalember hamar népszerűséget szerzett a diákok között. Kitűnően kosárlabdázott, s már profi pályafutásról álmodozott, amikor érettségi előtt elkapta a hepatitiszt, és ez a betegség kerékbe törte kosaras álmait. De a továbbtanulásról nem tett le, a floridai nemzetközi egyetem dráma szakos hallgatója lett, itt próbálkozott meg először a színészettel, s közben szállítómunkásként és pincérként dolgozott. A tanulás egyre kevésbé érdekelte, a színészet meg egyre jobban foglalkoztatta, ezért félbeszakította a tanulmányait, és úgy döntött, szerencsét próbál Hollywoodban. 1981-ben a Hill Street Blues című krimisorozat első epizódjában megkapta egy bandatag kisebb szerepét.
Zsarufilmekben és Coppola kegyeiben

Ezután több tévéfilmben és játékfilmben is feltűnt, majd 1985-ben az Egy lépés a halál című filmben rá osztották egy kokainbáró figuráját. Andy Garcia ezzel nagy lépést tett az ismertség felé, és még egy olyan híres rendező figyelmét is felhívta magára, mint Brian De Palma. A rendező az Aki legyőzte Al Caponét című gengszterfilmben őt szemelte ki George Stone, az olasz zsaru szerepére, aki csatlakozik Elliot Ness híres bűnüldöző csapatához. Ridley Scott is rendőrként szerepeltette a Fekete esőben, amelyben Michael Douglas partnere volt. A Higgy neki, hiszen zsaruban Richard Gere oldalán tűnt fel, majd 1989-ben Francis Ford Coppola kérte fel A keresztapa 3.-ban a forrófejű Sonny Corleone testőre, Vincent Mancini szerepére, amelyért Val Kilmer, Alec Baldwin, Vincent Spano, Charlie Sheen, sőt Robert De Niro is versengett, az utóbbi persze azt szerette volna, hogy kicsit megöregítik a figurát. A kiválasztott azonban az ifjú Garcia lett, akit alakításáért Oscarra jelöltek a legjobb mellékszereplő színész kategóriájában.
Latin-díjak és Emmy-díj

Az egykori kubai emigránsból tehát sztár lett, aki most már válogathatott a szerepajánlatok között. Jelentős alakítást nyújtott Meg Ryan oldalán a Ha a férfi igazán szeretben, újra gengsztert játszott a Things to Do in Denver When You're Dead című moziban, majd Bill Duke Gengszterében Lucky Lucianót keltette életre. A Gyilkos donorban Frank Connort, a sikeres nyomozót alakította, a rendőr gyermekének csontvelő-átültetésre van szüksége az életben maradáshoz. A tökéletes donor azonban nem más, mint egy szigorúan őrzött sorozatgyilkos, őt Michael Keaton játszotta. Garcia alakítását ALMA-díjjal (American Latino Media Arts Awards) jutalmazták. Ez után kisebb költségvetésű filmekben szerepelt - mint nyilatkozta, csak hogy be tudja fizetni a csekkeket -, majd végre egy kedvére való ajánlatot kapott: Arturo Sandovalt, a legendás kubai dzsessztrombitást kellett megszemélyesíteni a muzsikus életéről szóló filmben. A szerepért Emmy-díjat nyert, Golden Globe-ra nevezték, és megint neki jutott az ALMA.
Csak semmi szex

Steven Soderbergh Ocean's Eleven - Tripla vagy semmi című mozijában a kíméletlen vállalkozó, Terry Benedict szerepével kínálta meg Garciát, aki szívesen vállalta, mert szerint rosszfiút sokkal izgalmasabb életre kelteni, mint pozitív hőst. Philip Kaufman Függőség című filmjében azonban megint rokonszenves alakot kelt életre. Ashley Judd alakítja Jessicát, a nyomozót, társát, Mike Delmarcót Andy játssza.- Amikor az általam alakított figurát bemutatják Jessicának, azonnal érezni lehet a kettőjük közötti erős fizikai kapcsolatot és az egymás iránt érzett kölcsönös megbecsülést - mesélte Garcia. De persze szexről szó sem lehetett a filmben, legalábbis a két főszereplő között. Garcia ugyanis színész létére roppant szemérmes, meztelenjelenetet egyáltalán nem vállal, sőt egy alkalommal kisétált egy próbafelvételről, amikor megkérték, hogy vegye le az ingét.Andy egyébként házasember, 1982-ben vette feleségül Marivi Lorido Garciát, három lányuk és egy fiuk született: Dominik, Daniella, Alessandra és Andres.
A muzsikus

Garcia nemcsak színészként ismert, 1991-ben megalakította saját produkciós cégét, a CineSon Productionst. Ennek égisze alatt debütált rendezőként a Cachao…Como Su Ritmo No Hay Dos című, játékfilm hosszúságú koncertfilmmel, amelynek egyben társproducere is volt. Megrendezte a The Lost City című mozit is, a film forgatókönyve Guillermo Caberara Infante kubai író nevéhez fűződik, és egy fiatalemberről, aki elhagyni kényszerül a hazáját Castro hatalomátvétele után. Ami a zenei vonalat illeti, Garcia volt a producere és játszott is a Cachao - Master Sessions I, valamint II. lemezén, az első 1994-ben Grammy-díjat nyert, a másodikat 1995-ben Grammy-díjra jelölték. A Cachao - Cuba Linda volt a CineSon márkanéven megjelent harmadik lemez, amelyet 2001-ben Grammy-díjra, 2000-ben Latin Grammy-díjra jelöltek. Az 1997-ben forgatott The Disappearance of Garcia Lorca című filmnek - amelynek egyben a címszerepét is alakította - négy dalát szerezte.Bár roppant elfoglalt, Andy nem habozott, amikor Steven Soderbergh felkérte, hogy az Ocean´s Twelve - Eggyel nő a tét című filmjében ismét játssza el Terry Benedict szerepét. - Csak két lehetőségünk volt, hogy a figurát beillesszük a folytatásba - vagy csatlakozik hozzájuk, vagy megpróbálja megölni őket - mesélte Garcia. - Azt hiszem, a szíve szerint ez utóbbit választaná...
Az író-producer-rendező-főszereplő

Akad még valami, ami a színész szívügye volt, egy film, amelyet már tizenhat éve tervezett. Az El Tropicónak nemcsak rendezője, hanem forgatókönyvírója, szereplője és producere is. A sok év alatt készült szüzsé 360 oldalas volt, amely a forgatás előtt 120-ra csökkent, és amikor sikerült összeszednie a pénzt - mindössze 9 millió dollár a film költségvetése - csupán hat hét állt rendelkezésére, hogy nekilásson az előzetes munkálatoknak. Szerencsére már korábban felderítette a kubai terepet, és kiszemelte a munkatársait is. A szereplők kiválasztásakor Garciának, a rendezőnek határozott elképzelései voltak, nem is próbafelvételek készültek, inkább elbeszélgetett a jelentkezőkkel, más esetben viszont tudta, melyik színészt kívánja szerepeltetni, csak meg kellett találni az illetőnek a megfelelő karaktert, például a Döglött akták (Cold Case) sztárja, a kubai születésű Daniel Pino esetében. Akadtak önként jelentkezők is, például Dustin Hoffman, aknek Garcia 1992-ben partnere volt Mondvacsinált hősben, és csak azt kérte, hogy Andy kísérje el a lánya esküvőjére, vagy Bill Murray, aki elolvasta a forgatókönyvet, majd felhívta Garciát, és azt mondta, hogy nagyszerű az anyag, és bár nem tudja, elmegy-e valaki megnézni a filmet, de ő mindenesetre szeretne benne lenni.Az El Tropico (eredeti címen The Lost City) a havannai éjszakában játszódik, a Fidel Castro által 1959. január 1-jén megdöntött Batista-diktatúra utolsó hónapjaiban. A főhős az El Tropico bár apolitikus tulajdonosa, Fico Fellowe (Andy Garcia ), aki nem tudja visszatartani két öccsét attól, hogy kivegye részét a történelem formálásban. Luis (Nestor Carbonell) részt vesz az elnöki palota hírhedt ostromán, Ricardo (Enrique Murciano) pedig Casto és Che oldalán harcol a dzsungelben. A körülmények ellenére a szerelem is teret nyer a véres havannai forradalom kellős közepén: Luis felesége (Ines Sastre) Fico szeretője lesz...Dustin Hoffman a havannai éjszakai életet kézben tartó maffiózót kelti életre, Bill Murray pedig amerikai írót alakít.Az Egyesült Államokban sorba álltak a nézők, és a kubai emigránsok könnyekig meghatódtak azon, hogy valaki végre filmre vitte az igazságot, míg Dél-Amerikában több országban is betiltották az El Tropicót, mivel Che Guevarát, a marxista gerillavezért kedvezőtlen színben tűnteti fel, nem is beszélve a Kubát 45 éve irányító Fidel Castróról…Az Imogen-díj odaítélői azonban amerikaiak, így nem véletlen, hogy az elsőfilmes Garcia kapta meg az elismerést mind a legjobb rendező, mind a legjobb film kategóriában.
FBI igazgató majd gengszterfőnök...

Következő filmjét, a Füstölgő ászokat (Smokin' Aces) Joe Carnahan rendezte. A Narkó híres direktora szuperprodukciót forgatott olyan sztárokkal, mint Ben Affleck, Ray Liotta és persze Andy Garcia. A vígjátéki elemekkel dúsított krimiben egy haldokló maffiavezér egymillós jutalmat ígér annak, aki végez egykori pártfogoltjával, a Las Vegas-i bűvészből gengszterré lett Buddy "Aces” Israellel, aki hajlandó tanúskodni ellene. Buddyt beveszik a tanúvédelmi programba, az FBI igazgatója - őt alakítja Garcia - két ügynököt küld utána, hogy oltalmazzák. De a rosszfiúk is támadásba lendülnek…A koreai Jieho Lee rendező romantikus bűnügyi drámájában, a The Air I Breathe-ben Andy a másik oldalra kerül. A film címe a kínai szólásra utal, amely szerint az az élet négy

szegény bankár, aki csak akkor találja meg önmagát, amikor mindenét elveszíti, és úgy dönt, kirabol egy bankot, az Élvezet (Brendan Fraser) egy gengszter története, aki a jövőbe lát, a Bánat (Sarah Michelle Gellar) nemtörődöm popsztár, akinek karrierje fordulóponthoz érkezett, a Szerelem (Kevin Bacon) pedig orvos, aki kétségbeesetten próbálja megmenteni egy páciens életét. Az ő történetüket egy gengszterfőnök személye kapcsolja össze, akit Garcia alakít. elemből áll: boldogság, élvezet, bánat és szerelem, és ezek egybefonódnak. A Boldogság (Forest Whitaker) lelkiekbenAz Ocean's Thirteenben Andy Terry Benedict kaszinótulajdonos szerepében tér vissza, majd a The Last Full Measure című drámában egy harminchárom halott vietnami veterán hősiességének elismeréséért küzd Laurence Fishburne és Morgan Freeman társaságában.Ami a további elismeréseket illeti, 2006 májusában neki is része volt benne, ugyanis az ALMA-díj egyik kategóriájában megkapta az Anthony Quinn-díjat kiváló filmes tevékenysége elismeréseképpen. Andy Garcia reméli, hogy ez még korántsem zárult le, és továbbra is bizonyíthat…
Forrás: PremierPark



Díjak és jelölések: