
1935. december 1-jén megszületett a brooklyni Königsberg család Allan Stewart nevű fiúgyermeke. 1952-ben Woody Allenre változtatta a nevét, mert ez sokkal zsidósabban hangzott, s a kamasz nagyon büszke volt származására, pedig a Midwood középiskolában éppen ezért sok durva tréfa célpontjává vált. Woody elengedte a füle mellett a vicceket, s inkább maga ötlött ki jópofa sorokat, s már 15 évesen Bob Hope, az ismert komikus egyik szövegírója lett. A középiskola után a New York egyetemre iratkozott be, ahol felvette a filmszakot is, de már az első vizsgán megbukott, így egyértelmű volt, hogy filmes pályára fog lépni... Tanulmányait egy szemeszter után abbahagyta, s gegíróként a Your Show of Shows stábjához csatlakozott. Olyan tévésztároknak írt vicces szövegeket, mint Ed Sullivan, Sid Caesar és Art Carney.
Veszélyben a nevetőizmok

1961-ben úgy döntött, maga is elő tudja adni saját szerzeményeit, s hamarosan népszerű alakja lett a Greenwich Village-i kluboknak és egyetemi campusoknak. Négy évvel később Clive Donner rendező megbízta a Mi újság, cicababa? című film forgatókönyvének megírásával. Ennek sikere után Allen maga is megpróbálkozott a rendezéssel, saját szüzséje alapján újravágott egy alacsony költségvetésű japán kémthrillert, amelyben amerikai színészek szinkronizálták a japánokat, persze az új dialógusok köszönő viszonyban sem voltak az eredetiekkel. A szórakoztató végeredmény a What's Up, Tiger Lily? lett, mely 1966-ban nagy sikert aratott, majd egy évvel később hasonló fogadtatásban részesült a Casino Royale című James Bond-paródia, amelynek nemcsak a forgatókönyvét írta, hanem szerepelt is benne. David Niven alakította Sir James Bondot, a koros 007-es ügynököt, Woody kettős szerepet játszott: Jimmy Bond volt, a habókos unokaöcs, és egy titkos szervezet ütődött feje. Aztán tényleg rendezett, a Fogd a pénzt és fuss! című krimivigjáték forgatókönyvét is ő írta, s övé volt a főszerep is, Virgil Starkwell, a megrögzött tolvaj élettörténete dokumentarista stílusban előadva megmozgatta a közönség nevetőizmait.
Oscar az Annie Hallért

Ezt a mozit számos vígjáték követte, többek között a Zöldségek, a Minden, amit tudni akartál a szexről… - ennek zárótörténetében Allen egy, a versenyben lemaradt spermiumot(!) alakított. Majd a Hétalvó rendezője, forgatókönyvírója, zeneszerzője és főszereplője volt. Miles Monroe-t játszotta, egy Greenwich Village-i bioélelmiszerbolt-tulajdonost, akit 1973-ban vakbéllel operálnak, de a műtét nem sikerül, ezért az orvosok lefagyasztják a pácienst, aki kétszáz évvel később ébred fel.Az igazi áttörést az 1977-es Annie Hall című filmje jelentette, amelyért megkapta a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat, s ezzel lekörözte George Lucast, akit a Csillagok háborújáért jelöltek ugyanerre, és Steven Spielberget, aki a Harmadik típusú találkozások kapcsán reménykedhetett a szobrocskában. Allen magának írta a forgatókönyvet, s Marshall Brickmannal Oscar lett a jutalma. A történet egy neurotikus, bizonytalan komédiaszerzőről szól, Alvy Singerről, aki őrülten beleszeret egy énekesnőnek készülő lányba, Annie Hallba. Őt Diane Keaton alakította, szintén Oscart érően.
Komolyság, humor, áldokumentumfilm

Woody Allen filmjei ezután komolyabb hangvételűek lettek, az Interiors című családtörténet Bergman hatását tükrözte, s bár kategóriában jelölték Oscarra, beleértve a rendezőt is, ezúttal Michael Cimono vitte el a díjat A szarvasvadásszal, ráadásul a közönség nem igazán kedvelte a történetet, mivel hiányzott belőle az Allentől megszokott humor. A Manhattan című, keserédes romantikus komédia aztán megint felmutatta mindazokat az értékeket, amelyeket Woodytól megszoktak a nézők. A Gershwin-muzsikával aláfestett, fekete-fehérben forgatott jelenetekben nagyszerűen érvényesült Allen és Diane Keaton párosa. A Csillagporos emlékekben Charlotte Rampling volt a partnere. A Szentivánéji szexkomédia 1910 körül játszódik, három pár tölti együtt a hétvégét, s bár mindegyik férfi mellett ott a számára ideális nő, mégis a másik párja után epekednek... E filmben szerepelt először együtt Allen és Mia Farrow. Aztán Woody megint elővette színészi képességeit, a Zelig című áldokumentumfilmben egy egykor híres amerikait, Leonard Zeliget alakította, aki a lehető legkülönösebb betegségben szenvedett: emberi kaméleon volt, tökéletesen képes volt átvenni annak az embernek az intellektuális képességeit, sőt, fizikai megjelenését is, akivel egy időt együtt töltött...
Neurotikus kisember, nagyember

Az Agyament Harryben Allen megint olyan figurát alakít, amely neurotikus korunkban tipikusnak mondható. Az elismert író három feleséget tud maga mögött, tablettákat szed és prostikhoz jár. Aztán életre kelnek műveinek részletei... A Süti, nem sütiben börtönből szabadult mosogató, aki barátaival és feleségével egy süteményboltot nyit egy bank mellett, hogy miközben neje a csemegéket árulja, alagutat fúrjanak a pénzintézetbe. A gazdagság azonban máshonnan jön, de sem a tipikus kisember, sem hitvese nem tud élni vele...A Picking Up the Pieces című filmben Woody keményebb fickót játszik: Tex, a kóser hentes rajtakapja hűtlen feleségét, Candyt - őt Sharon Stone alakítja -, megöli, feldarabolja, és eltemeti a mexikói sivatagban. De egy vak nő megtalálja Candy kezét...
Nyomozó és sztárrendező

A jade skorpió átka - amelynek Allen forgatókönyvírója, rendezője és főszereplője is - a negyvenes évek New Yorkjában játszódik. Woody C.W. Briggs biztosítási nyomozót alakítja, aki egy hipnotizőr manipulációja következtében fura dolgokat cselekszik, és ezzel leginkább idegesítően intelligens új kolléganőjét lepi meg, akit Helen Hunt játszik. A Holly Woody történetben Allen egykori sztárrendező, aki reklámfilmek készítéséből tartja el magát, amikor visszautasíthatatlan ajánlatot kap: egy nagy kasszasikernek ígérkező filmet kellene megrendeznie. Az ajánlattal csak az a gond, hogy exfeleségétől (Téa Leoni) és annak dúsgazdag producer szeretőjétől (Treat Williams) érkezik.
Magánélet - botránnyal

Feleségről szólva Woodynak is volt része házasságban. Első neje Harlene Rosen volt, majd 1966-ban elvette Louise Lasser színésznőt, aki számos korai filmjében is feltűnt. 1969-ben elváltak, majd Allen évekig élt együtt Diane Keatonnal, később pedig Mia Farrow-val, akitől fia is született. A szóbeszéd szerint Mia számos örökbe fogadott gyermeke közül az egyikkel, Soon-Yivel Allen közelebbi kapcsolatba került, ráadásul Farrow azzal is megvádolta, hogy szexuálisan molesztálta közös gyermeküket, Satchelt. A botrány 1992-ben robbant ki, majd éveken át tartó pereskedés következett. Végül Woody 1997-ben feleségül vette Soon-Yit, két gyermeket nevelnek, s most boldogan élnek. A férj csak hétfőnként van távol, ilyenkor Eddie Davis New Orleans Jazz Bandjével klarinéton játszik a New York-i Carlyle kávéházban.De nem feledkezik meg a munkáról sem, Csak az a szex című mozijának főhőse Jerry (Jason Biggs), a fiatal New York-i író, aki első látásra beleszeret Amandába (Christina Ricci), és dobja miatta addigi barátnőjét. A hisztis lány azonban sok gondot okoz neki, karrierje sem úgy alakult, ahogy szeretné, ezért az öregedő íróhoz, Dobelhez (Woody Allen) fordul tanácsért, bár tisztában van vele, hogy kollégája menthetetlen üldözési mániában szenved, és sajátságos nézeteket vall a világ dolgairól…
Európai stílus

Akárcsak a Melinda és Melinda forgatókönyvírójaként. 2004-es filmjében egy asztaltársaság azon vitatkozik, hogy a tragédia vagy a komédia segítségével lehet-e legjobban leírni az emberi érzelmek áradását. Elkezdenek egy gondolatkísérletet, amelyben egy adott szituációt - pár ember közös vacsorájára hirtelen betoppanó nő - próbálnak megközelíteni a tragédia, illetőleg a komédia szemüvegén keresztül.A filmben első alkalommal dolgozott együtt Allennel Zsigmond Vilmos, aki szerint Woodynak olyan stílusa van, amelyet csak európai filmekben látott. - Külön öröm számomra, hogy gyorsan szeret dolgozni - mesélte Zsigmond -, és ez nekem is nagyszerűen megfelel. Nem akarja a stábot kifárasztani.
Londoni meccslabda

Allen 2005-ben a Cannes-i Filmfesztiválon versenyen kívül bemutatott Match Point című mozijával a közönséget sem akarta kifárasztani, a sztori középpontjában Chris Wilton (Jonathan Rhys-Meyers) a teniszoktató áll, aki tanítványa jómódú családja révén bekerül a felső tízezer köreibe. Egyszerre két nővel bonyolódik romantikus kapcsolatba, és lassanként olyan ingoványos talajra téved, hogy úgy érzi, az egyetlen kiút, ha végleg eltünteti a képből egyik szeretőjét. A hölgyeket Scarlett Johansson és Emily Mortimer személyesíti meg.Johansson egyébként szívesen dolgozik Allennel, és a rendező kedvéért otthagyta a Mission Impossible 3. produkciót, hogy Woody következő mozijában szerepelhessen. Ez a Fülesben, amelynek újságíró főhőse, Joe (Ian McShane) félúton ragad élet és halál között, mert még le kell lepleznie egy gyilkost. A londoni barátaihoz látogatóba érkező amerikai egyetemista lány, Sondra Pransky azonban honfitársa, a bűvész Sid Waterman (Woody Allen) előadását nézve meghökkenve veszi észre, hogy egyedül ő képes látni és hallani Joe-t. A félig-meddig néhai zsurnaliszta élete fülesét adja a lánynak, aki egyből a sztori után veti magát, veszélyes kalandja során Sid lesz segítőtársa…
Woody a budapesti premieren

Úgy tűnik, Allen jól érzi magát a brit fővárosban, mert ott forgatta Kasszandra álma produkcióját is. A 2007-es Velencei Filmfesztiválon bemutatott alkotás két főszerepét Colin Farrell és Ewan McGregor alakítja; testvérpárt keltenek életre, akik súlyos anyagi gondokkal küzdenek, végül belekeverednek egy bűnügybe, és egymás ellen fordulnak.2007. december 27-én Woody a Papp László Budapest Sportarénában koncertezett jazz-zenekarával, de előtte még látogatást tett a Puskin moziban, hogy személyesen üdvözölje a magyar nézőket filmje díszbemutatóján.
Forrás: PremierPark


