|
Szikraváros |
Írta: yoda70 | |||
2008. november 22. szombat, 12:25 | |||
A történet a csillogó Szikraváros-ban játszódik, ami már generációk óta virágkorát éli, ragyogó fényeinek köszönhetően lakói elégedettek és boldogok. Csakhogy a boldogság nem tarthat soká, mert a földalatti város majd kétszáz éves hatalmas generátora a megpusztulás határán áll, az utcákat és tereket megvilágító nagy lámpák mindenki megrökönyödésére vibrálni kezdenek. Kitör a pánik, a happys hangulat pedig nyomaiban sem. Mindenkit kerülget a kerek szemű rémület, hogy hamarosan örök sötétség veszi kezdetét. Legfeljebb a gyertya árusok dörzsölhetik a tenyerüket kaján vigyorral arcukon.
Két fiatal tinédzser vállalja a nemes feladat végrehajtását. Elhatározzák, hogy meglelik a generátor baját, majd azt megjavítják. A kis mindenesek… Ám a nyomok keresése közben gyorsan rá kell döbbenniük, hogy az áramfejlesztő megbütykölése nem is olyan egyszerű feladat. A generátor meghibásodásának rejtélye mögött az egész város misztériumának és létezésének kulcsa áll. Kik építették és miért? Sorsrengető kérdések ezek, ám akik olvasták már Jeanne DuPrau a Szikravárosban az ég mindig sötét… című külföldön már bestsellernek számító regényét, azok valószínűleg képben lehetnek. Ifjú hőseink azonban majd csak apránként jönnek rá a súlyos valóságra: Szikraváros egy atomháború esetére épült város a túlélőknek a Föld alatt. A fiatalok ideje pedig egyre kevesebb, iparkodniuk kell, mielőtt elfogy az áram.
Az elmúlt évek legnagyobb mozis sikerei közé jó néhány fantasy tornázta fel magát, amelyek dicsőség táblájára Tom Hanks produceri vezényletével a Szikraváros is próbálná bevésni a nevét. A feltételes mód nem véletlen, de majd erről egy picit később. A film rendezői székébe az a Gil Kenan rogyott bele, aki 2006-os animációjával, a Rém Rom-mal tette le névjegyét a frászkeltés fiatalokat besárgító világába. Most azonban lágyabb húrokat penget, mivel a Szikraváros nem szól másról, mint az összefogásról, hűségről és a közösségi erő nagyságáról. A film tehát egy vastag fantáziával és képzelő erővel, no meg kalandossággal megáldott ifjúsági fanasy, ami leginkább a Csillagpor és a Narnia össztűz a szemünkre látványorgiákhoz áll legközelebb. Persze mindez csupán a „véletlen” műve lehet, hiszen az alkotóstáb jelentősen köthető az előbbi mozikhoz. A fiatal színészek mellett sztárok egész hada látható a filmben. Doon apjaként a zseniális mérnök szerepében Tim Robbinst láthatjuk. A város kettős arcú polgármesterét a mindig jóságos birka szemekkel bámuló Bill Murray alakítja, míg a fiatalokat istápoló öreg bányászt a már legalább ezeréves Martin Landau formálja meg. Az előbb megszólított Tommy bátyó óriási fantáziát (és persze pénzt) látott a regényben, amelyet Caroline Thompson adaptált vászonra, akinek forgatókönyvéből készült többek között Tim Burton: A halott menyasszony animációja is. A zenét a kanadai származású Andrew Lockington komponálta. Neki köszönhetjük Az utazás a Föld középpontja felé című 3D-és kalandőrület zenéjét. Az elvárt sikerhez úgy tűnik minden sikeresen összeállt, mégis a bemutatást követő napokban a producereket a jeges rémület szállta meg. A Fox alaposan eltolta a premiert, a bevételek éppen csak csordogálnak. Az Amerikában október 10-én bemutatott és 2023 moziban vetített movie eddigi bevétele mindössze nyolc millió dollár környékén szédeleg, amihez mi, a világ többi része még hozzádobtunk alig kicsivel több, mint négy misit. Az ötvenöt ropogós milliót fölemésztő gyártási és marketing költség megtérülésére most kevés az esélye a szebb reményekkel kecsegtető filmnek. Ez bizony gyenge világítás. A döglődő generátornál csak a bukta szaga büdösebb. Szegény Bill Murray pedig tevékeny részese egy kiadós pofára esésnek. A megcélzott tizenéves korosztályt kevésbé tudta megmozgatni a Szikraváros, inkább más filmekre Chiuhahuáztak ezerrel. Erre mondják egy kézlegyintéssel, hogy elszalasztott lehetőség. A Szikraváros hazai bemutatója a karácsonyi ünnepeket megelőzően, december 18. Csak addig bírja ki a generátor.
|
|||
Módosítás dátuma: 2009. július 31. péntek, 21:31 |
|