|
Szuperhősök minden mennyiségben |
Írta: Kenobi | |||
2009. január 30. péntek, 13:58 | |||
Szuperhősök minden mennyiségben
A Watchmen története egy olyan Amerikában játszódik, ahol elfogadott tény a szuperhősök létezése. Így aztán minden boldog-boldogtalan szépreményű hazafi magára ölti kedvenc jelmezes hacukáját, és teszi azt, amit egy magára valamit is adó csodapofának tennie kell. Csak egy apró kellemetlenséggel kell az önjelölt világmegmentőknek szembe nézni: a kormány működésüket még 1977-ben egy rendelettel betiltotta, azonban fütyülve állam bácsi utasítására, tevékenységüknek köszönhetően másként alakult a történelem. A hősök megnyerték a vietnámi háborút, nem került sor a Watergate-botrányra, Reagan pedig egy alkotmánymódosításnak köszönhetően ötödik ciklusát tölti a Fehér Házban. A világ közben lassan, ámde annál biztosabban a kárhozat felé tart. Amikor egy ex-szuperhőst meggyilkolnak, egyikük Rorschach az egyetlen, aki szembeszáll a bűnözéssel a törvény tiltása ellenére, és nyomozásba kezd az ügyben, leleplezve ezzel egy félelmetesen jól kidolgozott, az egész világot megváltoztató tervet, miközben a Végítélet Órája – amely az USA és a Szovjetunió közötti feszültséget méri, folyamatosan éjfél előtt öt percen áll…
Zack Snyder, aki a 300 lezavarásával azonnal a felkapott sztárrendezők elit csapatába avanzsált, most egy újabb képregény-feldolgozással jelentkezik, méghozzá a legendás Watchmennel. Ez az a remekmű, amely megváltoztatta a képregények megítélését a szélesebb közönség előtt, megnyert minden létező díjat, valamint egyedüli graphic novellaként felkerült a Time Magazine 2005-ös „Száz legjobb angol nyelvű regény 1923-tól napjainkig” tekintélyes listájára. Hatása lemérhető a hétköznapokban is. Olyan félküllős és agyilag záptojás szuperhősök érkeztek mindennapjainkba, mint a Pókember, a Daredevil és kellően hibbant társaik.
A Watchmen a Sin Cityhez hasonlóan a teljes és pontos képi hűségre törekszik. Éppen ezért egy hatalmas stábbal megépítettek mindent a képregényből: a díszletváros utcái pontosan ugyanolyanok, mint az eredeti műben. A rendezőnek az igazi vakarózást ugyanakkor a szereplők megtalálása jelentette. A legnagyobb fejtörést az olyan történelmi személyek okozták, mint Richard Nixon, Henry Kissinger, Annie Liebowitz, John Lennon, Andy Warhol, Mao Tze Tung és Larry King. Mi, magyarok is büszke keblekkel dagadhatunk, hiszen Rorschach (Jackie Earle Haley) az egyetlen maszkos szuperhős, aki a törvényt magas ívben lesz*rva is tovább harcol a bűn ellen, és aki súlyos személyiség zavarral küld, valamint brutális módszereiről ismert, polgári nevén Walter Kovacs! A cselekmény a Komédiás (Jeffrey Dean Morgan) meggyilkolásával indul (ő egy cinikus Rambo-karakter, akit az Egyesült Államok alkalmaz), akit egy ismeretlen tettes kireptet a lakása ablakából, ami hát éppen nem nevezhető szuperhős halálnak. Furcsák a többiek is. A komplexusos Éjjeli bagoly (Patrick Wilson) például már régen nem hősködik, de otthon csak James Bond-féle kütyüi és a Batman-szerű álruhájában érzi jól magát. Ozymandias (Matthew Goode), aki a világ legokosabb embere, szintén kiszállt már a szuperhős-bizniszből, helyette egy vállalat birodalmat igazgat. Silk Spectre lánya (Malin Akerman) az anyja halála utáni családi hagyományként viszi tovább a családi hősködést, holott sosem akart világmegmentő lenni. Ne feledkezzünk meg Dr. Manhattanről (Billy Crudup) sem, aki egy két lábón bóklászó atombomba, pusztító és világoskék bőre miatt állandó önértékelési zavarokkal küszködik. Amint a felsorolásból jól kivehető, a csapatra ráférne egy profi agyturkász. Majd szólunk Dr. Csernusnak. És honnan a cím? Juvenal Hatodik szatírájának egyik mondatából ered: Quis custodiet ipsos custodes?, azaz „Ki őrzi az Őrzőket?”. A graffiti: Who watches the Watchmen, több helyen feltűnik a képregényben, bár legtöbbször nem a teljes mondat. Így a cím bármilyen olyan csoportosulásra (szuperhősök, rendőrség, kormányok) vonatkozhat, amely az emberek védelmének felelősségét vállalja magára. Tehát a cím nem utal közvetlenül a watchmen-univerzum egyik szereplőjére sem. Úgy tűnik, a film elkészülte- bemutatója körüli adok-kapok a Fox és a Warner között elhárulni látszik – némi bírósági segédlettel – így elhárultak a bemutató körüli bizonytalanságok. Mi, Magyarok pedig különösen örülhetünk, hiszen a Watchmen: Az őrzők itthoni premierje egy nappal az amerikai előttire, március 5-re esik. Sokak szerint a film az idei év egyik legjobban várt mozis bemutatója. Watchmen: őrzők-védők, mégsem éjszakai portások.
|
|||
Módosítás dátuma: 2009. április 23. csütörtök, 22:06 |
|